Każdy dobrze wie, że 4-latek to bardzo wymagająca osoba. Doskonale wie, czego chce. I to nie tylko w kwestii zabawy. Więc dzisiaj pokażę Ci najlepsze gry planszowe dla 4 latka.
Bo to właśnie gry i książki są zabawkami, które w tym wieku odgrywają bardzo istotną rolę. Bawią i jednocześnie uczą. A zatem czas na najlepszą 20 gier. Ale uwaga, to wcale nie jest żaden ranking. Każda gra jest równie dobra!
Na początek przedstawmy całą dwudziestkę.
TOP 20 – gry planszowe dla 4 latka
A zatem zaczynamy. Oto nasze zestawienie TOP 20 najlepszych jeśli chodzi o gry planszowe dla 4 latka:
- Kot Stefan
- Bed Bugs
- Beczka Pirata
- Snakes & Ladders: Sekretne Życie Zwierzaków Domowych
- Grzybobranie w Zaczarowanym Lesie
- Czerwony Kapturek (Little Red Riding Hood Deluxe)
- Zabawa w Czytanie
- Gorący Ziemniak Junior
- Kapitan Nauka – Loteryjka – Pory Roku
- Przedszkolak
- Hungry Hippos Grab & Go
- 2 w 1 – Star Wars – Chińczyk oraz Węże i Drabiny
- Mały Pociąg
- Kaleidos Junior
- Kolorowe Gąsieniczki
- Dobry Dinozaur. Super Gra
- Zagrajmy, Mamo. Myszki w Ogrodzie
- Tappi i Poziomkowa Przygoda
- Snow Adventure Frozen (Kraina Lodu)
- Stuku Puku
A teraz czas przybliżyć każdą z gier. Co jest najważniejsze podczas wyboru? Wyróżniłam 2 kryteria: liczba graczy oraz czas rozgrywki. Liczba graczy, po to by zapewnić najlepszą rozrywkę oraz integrację. Ale także po to, by uniknąć nudy, żeby dziecko nie grało samo, ale też abyśmy byli w stanie zapewnić minimalną liczbę osób do gry z dzieckiem.
Natomiast czas rozgrywki, po to by utrzymać malucha przy grze. Zbyt długa rozgrywka będzie dla niego nudna. Aczkolwiek wraz z częstotliwością wspólnego grania, warto dobierać takie pozycje, w których rozgrywka trwa coraz dłużej.
Gry planszowe dla 4 latka: Kot Stefan
Liczba graczy: 3-6
Czas rozgrywki: 15 minut
Cena: ok. 58 zł
Kot Stefan to bardzo prosta gra planszowa, a jej głównym zadaniem jest ćwiczenie spostrzegawczości i refleksu.
Wewnątrz opakowania znajduje się figurka kota, figurki myszy, ser, kostka (ze ściankami, na których widnieją obrazki kota oraz myszek) oraz karty.
Figurka kota Stefana to tak naprawdę kubek, w który łapiemy myszy.
Podczas rozgrywki, jedna osoba zaczyna jako kot. Ta osoba rzuca kostką. W momencie gdy wyrzuci obrazek kota, szybkim ruchem kubka nakrywa myszy, znajdujące się na serze. Zadaniem pozostałych graczy (którzy są myszami) jest ucieczka z sera, tak by kot ich nie nakrył.
Za każdą nakrytą mysz gracz otrzymuje punkt (kartę).
Kiedy gracz kot złapie w danej kolejce przynajmniej jedną mysz, rzuca ponownie kostką. Jeśli nie złapie żadnej myszy, to kolejny gracz przejmuje rolę kota, a osoba, która wcześniej nim była, teraz staje się myszą.
Wygrywa osoba, która posiada najwięcej punktów (kart).
Bed Bugs
Liczba graczy: 2-3
Czas rozgrywki: 10 minut
Cena: ok. 61 zł
Gry planszowe dla 4 latka to także tzw. zręcznościówki. Wewnątrz pudełka z grą, znajdziemy przede wszystkim planszę, tytułowe łóżko, figurki robaczków oraz 3 pęsety (po jednej dla każdego gracza).
Rozgrywka polega na łapaniu karaluchów, które zagnieździły się w łóżku. Pęsety i robaczki są w 3 kolorach. Każde dziecko łapie więc robaczki w kolorze swojej pęsety.
Trudnością jest jednak to, że łóżko się trzęsie (zasilane baterią). Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza wyłapie wszystkie karaluchy w swoim kolorze.
Beczka Pirata
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 15 minut
Cena: ok. 47 zł
W opakowaniu z grą, znajdują się: beczka, figurka pirata oraz plastikowe miecze w 4 kolorach. Każdy gracz wybiera inny kolor mieczów.
Przed startem umieszczamy pirata wewnątrz beczki. Rozgrywka polega na tym, że gracze po kolei, umieszczają po jednym mieczu w specjalnych otworach znajdujących się wokół beczki.
Miecze trzeba wciskać tak długo, aż pirat wyskoczy z beczki.
Snakes & Ladders: Sekretne Życie Zwierzaków Domowych
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 20 minut
Cena: ok. 47 zł
Znana gra planszowa Snakes & Ladders (węże i drabiny) utrzymana w konwencji znanego filmu animowanego “Sekretne Życie Zwierzaków Domowych”.
Wewnątrz pudełka znajduje się plansza, pionki oraz kostka.
Gra polega na tym, by wspiąć się na sam szczyt piramidy, wędrując przez kolejne pola. A na polach czekają na nas tytułowe węże oraz drabiny. Po tym jak pionek gracza trafi na pole z drabiną, może wspiąć się wyżej. Podczas gdy wąż powoduje ześlizgnięcie się w dół.
Gry planszowe dla 4 latka: Grzybobranie w Zaczarowanym Lesie
Liczba graczy: 2-3
Czas rozgrywki: 30 minut
Cena: ok. 40 zł
Grzybobranie to chyba jedna z bardziej popularnych gier, jakie powstały na przestrzeni lat. Jest to doskonała gra planszowa dla 4 latka (oraz nieco starszych dzieci), która występowała w wielu wersjach.
Wewnątrz opakowania znajdziesz przede wszystkim planszę, pionki (koszyczki), grzybki, które należy rozłożyć na planszy i kostkę.
Podstawowa rozgrywka polega na tym, że gracze rzucają po kolei kostką i zbierają grzyby z pola, na którym się zatrzymają. Ale na planszy na uczestników grzybobrania czekają też przygody. Zarówno te wesołe jak i mniej przyjemne. Można spotkać zwierzątka lub czarownicę. Te sytuacje sprawiają, że gra staje się bardziej atrakcyjna.
Czerwony Kapturek (Little Red Riding Hood Deluxe)
Liczba graczy: 1
Czas rozgrywki: 20 minut
Cena: ok. 100 zł
W opakowaniu z grą znajdziesz planszę, dwie figurki (wilka oraz Czerwonego Kapturka), inne elementy takie jak domek, drzewa, fragmenty drogi oraz broszurę z zadaniami do wykonania.
Czerwonego Kapturka zna każdy. Scenariusz gry nawiązuje do tej znanej bajki. Podczas wędrówki, mały gracz będzie miał do wykonania 24 zadania. Jego zadaniem będzie zbudowanie na planszy drogi, prowadzącej do domu babci. Trzeba jednak w tym wszystkim zmylić wilka.
Gry planszowe dla 4 latka: Zabawa w czytanie
Liczba graczy: 1-6
Czas rozgrywki: 30 minut
Cena: ok. 40 zł
Nauka czytania dla 4 latka? Dlaczego nie. Tym bardziej, że gra została oparta o metody, które uchodzą za najskuteczniejsze w nauce czytania.
Wewnątrz opakowania znajdziesz 96 obrazków, na których znajdują się umieszczone tylko rysunki przedmiotów, rysunek z podpisem, same podpisy oraz pojedyncze litery.
W instrukcji znajduje się opis 10 różnych gier, takich jak: odkrywanie znaczenia wyrazów, poszukiwanie wyrazu, szukanie liter, wyrazowe bingo, wyrazowe memory, literkowy wąż, pierwsza litera, jaki to wyraz, co to znaczy, układamy wyrazy.
Gorący Ziemniak Junior
Liczba graczy: 2-8
Czas rozgrywki: 30-60 minut
Cena: ok. 44 zł
Gorącego Ziemniaka możemy kupić w wersjach przygotowanych zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Różnią się one przede wszystkim poziomem trudności pytań, które są elementem rozgrywki.
W opakowaniu gry znajduje się plansza, pionki, tytułowy gorący ziemniak, bączek oraz 165 kart z pytaniami. Nie będzie więc nudno i powtarzalnie.
Wszyscy gracze startują z tego samego miejsca. Ale ta gra różni się od innych tym, że gracz, który dotrze do mety jako pierwszy – przegrywa. Będzie spalonym, gorącym ziemniakiem. Wygrywa ta osoba, która najdłużej utrzyma się na planszy.
Gra polega na tym, że wybieramy pierwszą kartę z góry talii. Na karcie znajduje się pytanie, np. “Jakie zwierzęta żyją na wsi?”. Po przeczytaniu pytania należy zakręcić bączkiem. Gracz, który ma w ręku ziemniaka odpowiada na pytanie jako pierwszy i przekazuje ziemniaka następnej osobie (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), która odpowiada. Po poprawnej odpowiedzi znów przekazuje ziemniaka następnej osobie, która będzie odpowiadać.
I tak np. na nasze pytanie pojawiają się odpowiedzi kolejnych osób: świnka, kura, koń, krowa, owca itd. Kolejkę przegrywa osoba, która trzyma w ręku ziemniaka, w momencie gdy bączek przestaje się kręcić. I ta osoba przesuwa swój pionek na planszy.
Kapitan Nauka – Loteryjka – Pory Roku
Liczba graczy: 1-6
Czas rozgrywki: 10-30 minut
Cena: ok. 22 zł
W skład gry wchodzi 6 różnych plansz. Każda z nich przedstawia inną pogodę, dotyczy innej pory roku. Jest więc śnieg, słońce, deszcz, plaża, las… W zestawie jest też 36 żetonów, na których znajdują się obiekty, które gracz musi odnaleźć na planszach.
Odnajdywanie na planszach obiektów, które są na żetonach to pierwszy wariant gry, a warianty są 4. Drugi wariant to wymieszanie wszystkich żetonów razem i praca równocześnie na wszystkich sześciu planszach.
Kolejny wariant jest podobny do znanej gry w memory. Wszystkie żetony odwrócone są obrazkiem do dołu. Gracz otrzymuje jedną planszę, a następnie odwraca wybrane żetony. Kiedy na żetonie znajdzie obrazek obiektu, który znajduje się na planszy, kładzie go na niej. Jeśli nie – odwraca i szuka dalej. Ten gracz, który znajdzie wszystkie żetony ze swojej planszy – wygrywa.
W czwartym wariancie liczy się refleks. Każdy gracz otrzymuje swoją planszę, a żetony odwrócone są obrazkiem do góry. Kto pierwszy zbierze żetony pasujące do swojego obrazka – wygrywa.
Gry planszowe dla 4 latka: Przedszkolak
Liczba graczy: 1
Czas rozgrywki: 30 minut
Cena: ok. 32 zł
W zestawie otrzymujemy aż 12 plansz (każda dotyczy innego tematu), a na wszystkich znajduje się ponad 400 obrazków.
Tematy poszczególnych plansz to: kojarzenie elementów z odpowiednim obrazkiem, który obrazek nie pasuje, co można zjeść, dobierz pasujące obrazki, wskaż podobne obrazki, co służy do zabawy, odszukaj te same ilości, co do czego pasuje, dopasuj obrazek do literki, połącz te same literki, czyj to cień, wskaż identyczny obrazek.
W zestawie znajduje się też wskaźnik zasilany bateriami. Gracz odpowiada przez pokazanie prawidłowej odpowiedzi wskaźnikiem. A jeśli odpowiedź jest prawidłowa, sygnalizowane jest to świecącą lampką.
Hungry Hippos Grab & Go
Liczba graczy: 2
Czas rozgrywki: 10-20 minut
Cena: ok. 21 zł
Gra trenująca szybkość i refleks, a dodatkowo wywołująca salwy śmiechu i dająca możliwość szybkiego odegrania się na przeciwniku. Tą grę można też spotkać w wielu innych wersjach, jak np. żabki.
Zestaw składa się z planszy, do której na stałe zamocowane są 2 głodne hipopotamy.
Na planszę wysypujemy kulki, a po komendzie start każdy z graczy musi połknąć swoim hipopotamem jak największą ich liczbę. Każdy hipopotam ma zamontowany przycisk, który otwiera i zamyka paszczę.
2 w 1 – Star Wars – Chińczyk oraz Węże i Drabiny
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 10-30 minut
Cena: ok. 25 zł
Kolejny zestaw składa się z dwóch bardzo znanych gier: Chińczyka, którego zna chyba każdy oraz Węże i Drabiny (Snakes & Ladders), o którym wspomniałam już wcześniej.
Tym razem jednak obydwie gry utrzymane są w klimacie Gwiezdnych Wojen, o których też słyszała większość z nas. Będzie to więc gratka dla każdego małego fana tej serii kosmicznych przygód.
Pionki również utrzymane są w klimacie filmu. Każdy gracz może wcielić się więc w rolę innego bohatera. Możesz więc być Kylo Renem, Rey Skywalker, Poe Dameronem lub inną postacią.
Gry planszowe dla 4 latka: Mały Pociąg
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 10-20 minut
Cena: ok. 40 zł
W tym zestawie nie znajdziesz powielanych wszędzie plastikowych pionków. Twój bohater to bardzo porządnie wykonany drewniany pociąg. A planszą są tory, po których się przesuwa. Zadaniem pociągu jest odnalezienie zaginionego bagażu podczas podróży po kolejnych stacjach.
Gracze poruszają się po planszy, zbierając kartoniki – bagaże. Kto zbierze więcej ten wygrywa. W zestawie nie ma też kostki. Zamiast niej znajdziesz tu tarczę z wskazówką, która pokaże ile pól masz pokonać.
Elementem dodatkowy, który uatrakcyjnia grę jest aplikacja, która prowadzi nas za rękę podczas rozgrywki. Może też zastąpić kostkę.
Kaleidos Junior
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 20 minut
Cena: ok. 55 zł
Gra co prawda przeznaczona jest dla dzieci, ale mogą w niej wziąć udział również dorośli. I wcale nie będzie to dla nich proste wyzwanie.
Każdy gracz lub zespół (bo gracze mogą łączyć się w zespoły) ma do dyspozycji zestaw obrazków, a ich zadaniem jest to, by znaleźć obiekty, które spełniają określony warunek.
Na początek, za pomocą tarczy ze wskazówką losujemy zadanie. Możemy wylosować np. zadanie odszukania wszystkich obiektów, których nazwa zaczyna się na literę A albo wszystkich przedmiotów, które stworzone są z drewna. A czas na wykonanie zadania odmierza nam klepsydra.
To nie koniec, bo przeciwnicy mogą zweryfikować Twój wybór. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej punktów.
Kolorowe Gąsieniczki
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 15 minut
Cena: ok. 43 zł
Ta gra nie znudzi się tak szybko, bo plansza jest dwustronna, co zapewnia urozmaicenie rozgrywki. Każda strona planszy to także inny poziom trudności.
A co jest w tej grze takiego specjalnego? Jak wiele gier dla 4-latków, uczy przede wszystkim spostrzegawczości oraz logicznego myślenia.
W zestawie znajdziesz też 28 gąsienic w 4 kolorach. W gąsienicach znajdują się otwory. Na pierwszej stronie planszy znajdują się kropki w 4 kolorach gąsienic. Gracze na zmianę układają na planszy swoje gąsienice, tak by przez dziurki, które się w nich znajdują było widać kółka tego samego koloru, które znajdują się na planszy. Gąsienice nie mogą jednak nachodzić na siebie.
Druga strona planszy jest trudniejsza, bo wśród kolorowych kształtów pojawiają się też robaki. Gąsienice powinny je przykrywać i nie powinny być widoczne przez dziurki.
Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich gąsienic.
Dobry Dinozaur. Super Gra
Liczba graczy: 2-6
Czas rozgrywki: 20 minut
Cena: ok. 29 zł
W zestawie znajdziesz 6 figurek (pionków), 12 żetonów oraz spinner (zamiast kostki).
Gra w Dobrego Dinozaura bazuje na bardzo znanej grze Gęś (znana od XVI wieku). A bohaterem jest Dinozaur znany z filmu animowanego.
Celem jest tu jak najszybsze dotarcie do mety. A trudnością mogą być pechowe pola, które możesz spotkać po drodze. Można też trafić na pola dobre, oznaczające np. dodatkowy rzut kostką, a właściwie zakręcenie spinnerem
Zagrajmy, Mamo. Myszki w Ogrodzie
Liczba graczy: 2-6
Czas rozgrywki: 20 minut
Cena: ok. 58 zł
Poza planszą, w zestawie znajdziesz też myszki, które pełnią funkcję pionków oraz żetony, które reprezentują przysmaki tychże gryzoni. Jest więc na nich rysunek serka, jabłka, czy też marchewki.
Wygrywa ten gracz, który zbierze największą liczbę przysmaków. Gra uczy logicznego i strategicznego myślenia.
Tappi i Poziomkowa Przygoda
Liczba graczy: 2-10
Czas rozgrywki: 20-40 minut
Cena: ok. 31 zł
Tappi to przyjazny wiking, znany również z książeczek dla dzieci. Gra jest dość podobna do wspomnianego wcześniej Grzybobrania. Tym razem jednak poruszamy się po planszy, zbierając poziomki.
Ale podczas tej wędrówki mogą nas spotkać przeróżne przygody – zarówno te pozytywny, przyspieszające Twoje zwycięstwo, jak i negatywne, które mogą cofnąć Cię w rozgrywce na dalsze pola planszy.
Gra uczy przestrzegania zasad oraz ćwiczy wyobraźnię.
Snow Adventure Frozen (Kraina Lodu)
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 15-25 minut
Cena: ok. 27 zł
Gra bardzo mocno nawiązuje do scenariusza znanego filmu Kraina Lodu. Jako gracz możesz wcielić się w rolę jednej z 4 znanych postaci: Anny, Kristoffa, renifera Svena lub bałwana Olafa.
Zadaniem jest dotarcie jako pierwszym do Elsy, która uciekła z królestwa i ukryła się. W trakcie gry, podobnie jak w innych planszówkach, możesz trafić na pola, które pomogą Ci szybciej dotrzeć do Elsy, ale też zatrzymają Cię w jednej pozycji na dłużej lub cofną wstecz.
Jest to na pewno doskonała rozrywka dla wszystkich małych fanów filmu.
Stuku Puku
Liczba graczy: 1-5
Czas rozgrywki: 15-25 minut
Cena: ok. 28 zł
To najbardziej zręcznościowa gra w całym naszym zestawieniu jeśli chodzi o najlepsze gry planszowe dla 4 latka.
W zestawie znajduje się 7 plansz. 6 z nich jest wzbogacona o rysunek. A jedna jest pusta. Znajdziesz tu też młotek gwoździki (pinezki) oraz mnóstwo kształtów.
Zadaniem dziecka jest odwzorowanie obrazka, który znajduje się na wybranej planszy. Należy użyć kształtów i przybić je młotkiem do planszy, tak by odtworzyć pierwotny obrazek.
Gry planszowe dla 4 latka – podsumowanie
Każdy maluch ma inne zainteresowania i lubi robić coś innego. Warto wziąć to pod uwagę wybierając gry planszowe dla 4 latka. Starałam się to właśnie uwzględnić w całym zestawieniu. Dlatego mam ogromną nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie 🙂
A po zabawie zachęcam do czytania. Dla dzieci w wieku 4 lat idealne będą książeczki z serii Pucio.
Miłej zabawy!
– Babcia Stasia