Opublikowano Dodaj komentarz

Gry planszowe dla 5 latka – 16 najciekawszych gier

gry planszowe dla 5 latka

W co się bawić, kiedy małe dziecko ciągnie do tabletu lub komputera? Klocki? Kredki? Tak – to doskonałe zabawki. Ale dziś czas na gry planszowe dla 5 latka.

W naszym zestawieniu nie ma gier lepszych i gorszych. Nie ma żadnego rankingu. A dlaczego? Bo to jaką grę wybierzesz, zależy od tego, czego potrzebujesz Ty i Twoje dziecko. Są więc gry zarówno rozrywkowe, jak i takie, które uczą – na przykład czytania.

Każdy znajdzie więc tu coś dla siebie. Wszystkie pozycje łączy jedno – wiek, bo są to gry planszowe dla 5 latka.

Gry planszowe dla 5 latka – TOP 16

A w naszym zestawie znalazło się aż 16 pozycji. Oto one:

 1. Scrabble Junior
 2. Zagrajmy, Mamo. Krówka w Kuchni
 3. Tor Przeszkód
 4. iKnow Junior
 5. Sylabomania
 6. Skaczące Czapeczki
 7. Potworne Przepychanki
 8. Przewrotne Motylki
 9. Pędzące Żółwie
 10. Łakocie Babci
 11. Grzybobranie i Rajd
 12. Lisek Urwisek
 13. Ami
 14. Wyspa Smoków
 15. Wyprawa po Skarb
 16. Monopoly Junior Electronic Banking

Natomiast jeśli szukasz gier dla jeszcze młodszych dzieci to TUTAJ przygotowałyśmy też inne zestawienie: gry planszowe dla 4 latka.

Scrabble Junior

Scrabble Junior

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 30 minut

Cena: ok. 87 zł

Czym różnią się Scrabble Junior od Scrabbli dla starszych graczy? I w jednej i w drugiej wersji za pomocą tabliczek z literami należy ułożyć słowa.

Scrabble Junior zawiera jednak dwustronną planszę. Pierwsza służy do nauki gry i przeznaczona jest dla najmłodszych. Mamy tam rysunki przedmiotów i postaci a także nadrukowane literki. Dzięki temu dziecko uczy się składać litery, które ma do dyspozycji, podpisując w ten sposób obrazki na planszy.

Druga strona to już bardziej typowe Scrabble. Mamy tu zaznaczone pola premiowe, natomiast zawodnicy sami układają kolejne wyrazy z wykorzystaniem liter, które mają w swoich zestawach.

Zagrajmy, Mamo. Krówka w Kuchni

Zagrajmy, Mamo. Krówka w Kuchni

Liczba graczy: 3-6

Czas rozgrywki: 20 minut

Cena: ok. 34 zł

Zasady tej gry są bardzo proste. Osoba, która prowadzi grę losuję kartę z przepisem na przysmak. Znajdują się na niej składniki do przygotowania dania. Osoba ta wystukuje drewnianą łyżką, dołączoną do gry, sylaby kolejnych składników z przepisu. 

Pozostali gracze posiadają posiadają karty z różnymi przepisami. Podczas gdy gracz prowadzący rozgrywkę wystukuje sylaby kolejnych składników, pozostali muszą odnaleźć wśród swoich kart, kartę tego przepisu. Kto pierwszy ten zdobywa punkt. Aby wygrać należy zdobyć ich 5.

Tor Przeszkód

Tor Przeszkód

Liczba graczy: 1

Czas rozgrywki: 20 minut

Cena: ok. 68 zł

W tej grze planszą jest tytułowy tor przeszkód. I to prawdziwy. Zadaniem gracza jest przeprowadzenie metalowej kulki przez cały ten tor – od startu do mety.

Na torze znajduje się 7 przeszkód, m.in.: ślizgawka, dźwig, most zwodzony i labirynt. Są też przyciski i pokrętła, które pozwalają sterować każdą z tych przeszkód – poruszać dźwigiem, mostem, ślizgawką itd.

Zadanie utrudnia upływający czas. Do zestawu dołączony jest bowiem zegarek, który nastawiamy przed startem zawodnika. Gracz musi zdążyć przejść tor w określonym czasie.

Prawdziwa zręcznościówka, która trenuje nie tylko umiejętności manualne ale także nerwy!

iKnow Junior

iKnow Junior

Liczba graczy: 2-5

Czas rozgrywki: 30 minut

Cena: ok. 60 zł

Jest to gra w stylu “pytanie lub zadanie”. W skład zestawu wchodzi plansza, pionki oraz 400 kart z pytaniami i zadaniami. Pytania dotyczą wiedzy ogólnej i każde dziecko bez problemu sobie z nimi poradzi. 

Każda karta zawiera jedno pytanie lub zadanie – np. językowe (rozpoznawanie liter), matematyczne (proste obliczenia), ćwiczenia fizyczne itp. Najpierw moderator gry (rodzic) zadaje pytanie z karty. Jeśli dziecko nie zna odpowiedzi, rodzic może przeczytać podpowiedź (po jej wykorzystaniu gracz otrzymuje mniej punktów).

Poprawna odpowiedź pozwala na przesunięcie swojego pionka na planszy. Oczywiście wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety.

Gry planszowe dla 5 latka: Sylabomania

Gry planszowe dla 5 latka - Sylabomania

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 30 minut

Cena: ok. 30 zł

W tej grze należy ułożyć wyrazy z wykorzystaniem sylab, które gracz ma do swojej dyspozycji. Toteż poza zabawą mamy tu także naukę czytania oraz pisania.

Zestaw składa się z całego mnóstwa klocków – obrazków wraz z podpisami, a także klocków z sylabami, za pomocą których, podczas gry zawodnicy układają wyrazy – podpisy do obrazków.

Podczas rozgrywki, zawodnicy poruszają się po standardowej planszy. Każdy przemieszcza się o tyle pól, ile oczek wyrzucił na kostce. Na planszy można trafić na pole ze znakiem strzałek. To oznacza losowanie za pomocą koła ze wskazówką. Na kole umieszczone są te same obrazki, które widnieją na klockach. Po wylosowaniu obrazka zawodnik odnajduje wskazany klocek, a następnie podpisuje go sylabami. Odnajdywanie klocków oraz sylab wymaga więc dużej spostrzegawczości.

Na planszy znajdują się też pola skrótów (można przeskoczyć dzięki nim do przodu) a także znaki cofania do tyłu. 

Skaczące Czapeczki

Skaczące Czapeczki

Liczba graczy: 1-4

Czas rozgrywki: 20 minut

Cena: ok. 18 zł

W tej grze nasza plansza to tak naprawdę tarcza. Taka sama jak w grze w darta (rzutki). Mamy na niej pola o różnej punktacji. Im bliżej środka tym większa zdobycz punktowa zawodnika.

Każde dziecko wybiera swój kolor czapeczek, które w grze pełnią funkcję rzutek. Natomiast za pomocą specjalnej katapulty dołączonej do zestawu, próbuje wystrzelić swoją czapeczkę w taki sposób, aby zebrać największą liczbę punktów.

Potworne Przepychanki

Potworne Przepychanki

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 15 minut

Cena: ok. 77 zł

Potworne przepychanki to kolejna gra zręcznościowa w tym zestawieniu. Na pewno doskonale znasz grę w bierki. Dla 5 – latka może ona być nieco trudna. Ale z potworami na pewno sobie poradzi.

Przed startem, na specjalnej planszy układamy określoną liczbę potworów. Następnie każdy gracz po kolei rzuca kostką, lecz na kostce, zamiast oczek znajdują się wizerunki potworów. Jeśli zawodnik wyrzuci zielonego potwora, to na planszy musi umieścić kolejnego stwora właśnie w tym kolorze. Nie może jednak do tego używać rąk, bowiem wszystko należy zrobić za pomocą specjalnej popychaczki dołączonej do zestawu.

Ale uwaga! Podczas umieszczania nowego potwora, z planszy nie może spaść żaden inny. A jeśli tak się stanie, pozostali gracze otrzymują punkty. Ile? To zależy od tego, jaki potwór spadł z planszy. Jedne z nich są bardziej, inne mniej punktowane.

Wygrywa ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów.

Przewrotne Motylki

Przewrotne Motylki

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 30 minut

Cena: ok. 45 zł

W tej grze poza refleksem i zręcznością dzieci mogą wytrenować także spostrzegawczość. Na starcie każdy z zawodników otrzymuje swoją małą planszę. Ale nie jest to zwykła plansza, ponieważ można ją obracać i przerzucać zakładki.

W zestawie jest też talia kart z wizerunkami różnych motyli. Jedne są bardziej do siebie podobne, inne mniej.

Moderator (np. rodzic) lub jeden z graczy odkrywa kolejne karty, a zadaniem uczestników jest jak najszybsze odnalezienie takiego samego motylka jak na karcie, na swojej planszy. Kto pierwszy ten zdobywa punkt. Wygrywa oczywiście ten, który tych punktów zgromadził najwięcej.

Gry planszowe dla 5 latka: Pędzące Żółwie

Gry planszowe dla 5 latka - Pędzące Żółwie

Liczba graczy: 2-5

Czas rozgrywki: 20 minut

Cena: ok. 42 zł

Na początku rozgrywki każdy zawodnik losuje kolor swojego pionka (żółwia), ale nie mówi nikomu o swoim kolorze. Zachowuje to dla siebie. Dodatkowo na starcie każdy zawodnik otrzymuje też po 5 kart, a na początku planszy ustawiamy wszystkie figurki żółwi.

W swojej kolejce gracz wybiera jedną z kart, które ma w ręku. Karty zawierają informację, jaki żółw powinien przesunąć się i o ile pól, np. żółty żółw o 1 pole do przodu, ostatni żółw o 2 pola do przodu albo żółw w dowolnym kolorze o 1 pole do przodu. Możemy więc w ten sposób poruszać dowolnym pionkiem.

Kiedy dwa żółwie wchodzą na to samo pole, np. na dole jest żółty żółw, a na niego wchodzi zielony to w tym przypadku kiedy następny gracz wyciągnie kartę z poleceniem, że żółty żółw ma przesunąć się o 1 pole do przodu, przenosi on także o 1 pole, na swoim grzbiecie, zielonego żółwia. 

Wygrywa żółw, który pierwszy znajdzie się na mecie. Natomiast ujawnia to gracz, który wylosował jego kolor na początku gry.

Łakocie Babci

Łakocie Babci

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 20 minut

Cena: ok. 73 zł

Kolejna pozycja w naszym zestawieniu gry planszowe dla 5 latka nosi nazwę “Łakocie Babci”. Zadaniem zawodników jest wykradnięcie z pokoju babci przepysznych ciasteczek i słodyczy. Trzeba to zrobić, kiedy babcia śpi.

Zawodnicy na zmianę wyciągają słodycze. Przegrywa osoba, po której ruchu babcia się obudzi.

Gry planszowe dla 5 latka: Grzybobranie i Rajd

Gry planszowe dla 5 latka - Grzybobranie i Rajd

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 30 minut

Cena: ok. 20 zł

W tym zestawie mamy dwie gry w jednym opakowaniu. Pierwsza gra to bardzo znane Grzybobranie. Zadaniem zawodników jest tu wędrówka pionkami (a właściwie koszyczkami) po lesie. Kiedy zawodnik wejdzie na pole, na którym są grzybki, może je zebrać. Ale uwaga na muchomory! Wygrywa ten, kto zbierze największą liczbę grzybów.

Ale w lesie czekają też niespodzianki – można trafić na wilka lub zabłądzić. W tym przypadku gracz musi wtedy przymusowo odczekać kolejkę.

Rajd, jak każde inne wyścigi, polega na tym, by jak najszybciej dotrzeć do mety. Ale tu, na różnych polach też czekają dziwne niespodzianki. Zawodnik może zaliczyć wypadek lub złapać gumę. A takie zdarzenia spowalniają jego ruch w kierunku mety.

Gry planszowe dla 5 latka: Lisek Urwisek

Gry planszowe dla 5 latka - Lisek Urwisek

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 20 minut

Cena: ok. 52 zł

W tej grze uczestnicy nie rywalizują z sobą, lecz współpracują. Dzieci wspólnie zbierają wskazówki, by rozwiązać zagadkę detektywistyczną.

Zestaw zawiera karty z wizerunkami podejrzanych lisów. Na początku odwracamy je wizerunkiem lisa do dołu. W zestawie mamy też karty z podpowiedziami, które zawodnicy zdobywają podczas wędrówki po planszy.

Gra zawiera też 16 kart liska urwiska a także specjalny dekoder. Rozpoczynając grę, losujemy jedną z tych kart i umieszczamy w dekoderze. Ta karta to rozwiązanie naszej zagadki. Więc po wylosowaniu nie podglądamy 🙂

Kostki w tej grze są bardzo nietypowe. Na ich ściankach widnieją bowiem obrazki łapek oraz oczu. Łapki oznaczają przemieszczanie się po planszy. Oczy możliwość odkrycia karty kolejnego podejrzanego lisa.

Poruszając pionkiem po planszy odnajdujemy kolejne wskazówki, które można odkodować w dekoderze. Kiedy zawodnik znajdzie wskazówkę, na której znajduje się rysunek szalika, a dekoder potwierdzi, że podejrzany lisek nosi szalik, sprawdzamy karty podejrzanych lisów pod kątem tego czy któryś z nich posiada szalik. Każda wskazówka przybliża więc graczy do rozwiązania zagadki.

Ami

Ami

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 20 minut

Cena: ok. 48 zł

W zestawie znajduje się 12 plansz. Każda plansza oznacza inną rasę psów. Na początku gracze wybierają swoją kartę, czyli swoją rasę. Zadaniem każdego zawodnika jest wcielenie się w rolę hodowcy aby następnie zadbać o rozwój swojego pupila.

A wśród zadań jest wyprowadzanie psów na spacery, dobre odżywianie, a także wizyty u weterynarza. W każdej kolejce gracz odkrywa nową kartę rozwoju (w zestawie jest ich 55). Każda karta zawiera jedną lub kilka form rozwoju, ale gracz wybiera jedną z nich, którą w danej chwili chce poprawić.

Wygrywa osoba, która dokona największego postępu w wychowaniu swojego pieska.

Gry planszowe dla 5 latka: Wyspa Smoków

Gry planszowe dla 5 latka - Wyspa Smoków

Liczba graczy: 3-4

Czas rozgrywki: 20 minut

Cena: ok. 53 zł

To kolejna gra, w której uczestnicy nie rywalizują, lecz dążą do wspólnego celu. A wspólnym zadaniem jest odbudowa zniszczonego zamku. Fragmenty zamku rozsypane są na różnych polach planszy. Kiedy gracz trafi na pole z fragmentem zamku, zabiera go ze sobą, a w momencie przejścia przez start zostawia na placu odbudowy – we wskazanym na planszy miejscu. Gra toczy się tak długo, dopóki zawodnicy nie zbiorą wszystkich fragmentów zamku i wspólnie go odbudują.

Ale w odbudowie przeszkadzają nam tytułowe smoki. Na jednej ze ścianek kostki znajduje się wizerunek smoka. W momencie kiedy go wyrzucisz to smoki mają ruch i przesuwają się o jedno pole. Natomiast zawodnicy przegrywają w momencie, kiedy smoki całkowicie zablokują im drogę.

Trafiając pionkiem na pole, na którym jest smok, zawodnik trafia w konsekwencji do zaczarowanego lasu. Uwolnić może go inny gracz, który na kostce wyrzuci obrazek słoneczka.

Wyprawa po Skarb

Wyprawa po Skarb

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 15 minut

Cena: ok. 37 zł

W teorii to prosta gra, w której gracz zdobywa kolejne przedmioty – skarby. Ale w tej rozgrywce maluch uczy się też podejmowania decyzji, lecz przede wszystkim ponoszenia ich konsekwencji.

Zdobywanie kolejnych skarbów jest proste i przyjemne, jednak w pewnym momencie może pojawić się zachłanność. Trzeba więc wiedzieć, kiedy przestać. Bo jeśli trafisz na pole, gdzie znajduje się inny gracz, oznacza to że tracisz swoje skarby i zostajesz z niczym.

Zwycięża ten gracz, który na koniec zdobędzie większą liczbę skarbów.

Monopoly Junior Electronic Banking

Monopoly Junior Electronic Banking

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 60-120 minut

Cena: ok. 140 zł

A na deser jedna z najbardziej znanych gier – Monopoly. Tym razem jednak w odmianie dla najmłodszych. Na planszy jest dużo mniej pól, więc rozgrywka jest szybsza, a dzieci się nie nudzą. Przy tym wszystkim spełniony jest jednak pierwotny cel gry – nauka podstaw ekonomii, bankowości i przedsiębiorczości.

Ciekawostką jest to, że w grze nie ma banknotów, więc każdy z graczy otrzymuje za to plastikową kartę, na wzór kart kredytowych. W zestawie znajduje się też prosty terminal. I tak, kiedy gracz musi dokonać płatności, umieszcza kartę w terminalu i uciekają z niej zgromadzone środki. Dokładnie w ten sam sposób pieniądze trafiają też na kartę gracza – także za pomocą terminala.

Pozostałe elementy gry zbliżone są do oryginału. Nadal ciągniemy szanse z puli kart, nadal możemy trafić do więzienia i nadal zdobywamy nieruchomości. Tym razem nie są to jednak kraje i miasta ale firmy, jak np. piekarnia, pizzeria albo lodziarnia.

Gry planszowe dla 5 latka – podsumowanie

Mam nadzieję, że niejedna gra przypadnie do gustu Tobie, ale przede wszystkim dzieciom. Podsumowując, bez względu na wszystko, każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie. Pod względem zainteresowań, przeznaczenia, ale też budżetu.

Miłej zabawy!
– Babcia Janka

Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments