Opublikowano 2 komentarze

Jak zrobić choinkę na pniu?

Masz małe dzieci? Zwierzęta w domu? Nie masz miejsca na dużą choinkę? A może szukasz pomysłu na stroik? Dziś o choince na pniu. Pokażę Ci jak zrobić choinkę na pniu samodzielnie.

Jedni wolą choinkę sztuczną, inni żywą. Jedni małą, inni dużą! Niektórzy nie mają wyboru, bo są ograniczeni różnymi względami. Ale nie o tym chciałam dziś mówić.

Dzisiaj postanowiłam pokazać Ci, w jaki sposób przygotowuję samodzielnie choinki na pniu. Takie choinki wykonuję w przeróżnych rozmiarach. Najmniejsza ma około 30 cm, największa prawie 2 metry. A następnie rozmieszczam w różnych zakątkach domu oraz na dworze.

Dlaczego samodzielnie robić choinkę na pniu?

Chyba nie ma dzisiaj nikogo, komu obojętna byłaby ekologia. Cała wycięta choinka to jedno drzewko mniej. Choinka sztuczna jest przecież z plastiku.

Swoje choinki na pniu wykonuję z gałązek żywych drzewek. Skąd je biorę?

Większość osób zawsze podcina choinki od dołu, zanim wniesie je do domu. Być może Twoi sąsiedzi tak robią. Możesz odzyskać od nich takie gałązki. Ja późną jesienią podcinam drzewka w ogrodzie. Są to różnego rodzaju iglaki. Takie gałązki wykorzystuję później w grudniu, tworząc choinki na pniu i inne stroiki.

Jak zrobić choinkę na pniu – czego potrzebujesz?

Do wykonania choinki na pniu potrzebne będą nam następujące składniki…

Pień – czyli nasz stojak. Możesz użyć oczywiście cienkich (średnica ok. 5 cm) kłód sosny. Mogą to być też grubsze gałęzie, znalezione na spacerze. Ale równie dobrze, w markecie budowlanym możesz zakupić tralkę (szczebelek do poręczy schodów) albo drewniany wałek do palisad.

Wałek palisady i tralka

Potrzebny będzie też zielony drucik florystyczny lub ewentualnie sznurek.

Doniczka, w której umieścisz choinkę. Może to być też dowolny inny pojemnik, jak np. wiaderko, które później dodatkowo ozdobisz.

Gałązki, z których zostanie stworzona choinka. Najlepiej przygotować gałązki o trzech długościach. Jeśli chcesz stworzyć choinkę o wysokości 1 metra, przygotuj gałązki o długości 50 (około 5 sztuk), 30 (około 8 sztuk) oraz 15 cm (około 10 sztuk). Przy wyższej choince gałązek będziesz potrzebować nieco więcej.

Przygotuj też sporo chęci i zapału do pracy! Dołóż też szczyptę miłości, a na pewno wyjdzie jeszcze piękniej 🙂

Jak zrobić choinkę na pniu krok po kroku

Skoro wszystkie składniki mamy już gotowe, to zaczynamy! Pokażę Ci teraz krok po kroku jak zrobić choinkę na pniu własnoręcznie.

Krok 1 – stojak

W doniczce lub innym pojemniki umieść kij (lub jego zamiennik), który będzie głównym elementem konstrukcyjnym choinki.

Kij możesz zasypać piaskiem lub ziemią do kwiatów. Możesz też zalać gipsem. Ja obsypuję go białymi kamieniami dekoracyjnymi, kupionymi w markecie budowlanym.

Kamienie klinują się wzajemnie i konstrukcja dzięki temu jest stabilna. Stosując piaskiem już tak stabilnie nie jest. A po świętach mogę rozbroić swoją choinkę i zrobić z niej inne dekoracje.

Jak zrobić choinkę na pniu - krok 1

Krok 2 – drucik

Na górze kija przywiąż mocno drucik lub sznurek. Będziemy nim związywać gałązki.

Jak zrobić choinkę na pniu - krok 2

Krok 3 – gałązki

Skoro choinka, to muszą być igły! Teraz czas właśnie na nie. Na początek przyłóż do kija najdłuższe (wszystkie 5 sztuk) gałązki, igłami w dół. Rozłóż je równomiernie dookoła. Następnie mocno zwiąż drucikiem.

Jak zrobić choinkę na pniu - krok 3

W ten sam sposób przyłóż teraz średnie gałązki (5 sztuk) i obwiąż, a następnie te najkrótsze (też 5 sztuk) i również mocno zwiąż.

Jak zrobić choinkę na pniu - krok 3 - cd

Spójrz – pierwsza warstwa (najdłuższe gałązki), sprawiała, że nasza choinka na pniu była dość płaska. Przy trzech warstwach gałązek o różnej długości, nabrała ona kształtu i objętości.

Krok 4 – czubek

Każda choinka powinna mieć swój “czubek”. W tej chwili, po przywiązaniu gałązek w dół, jest on niezbyt piękny.

Dokładamy do kija pozostałe gałązki średniej długości, ale tym razem igłami do góry. Znów obwiązujemy mocno i gęsto drucikiem, a następnie splątujemy, a resztę drucika odcinamy.

Jak zrobić choinkę na pniu - krok 4

Nasza choinka nie jest jeszcze zbyt piękna. Musimy popracować nieco nad czubkiem. Czubek mocno i gęsto obwiązaliśmy drucikiem. Teraz możemy tam powciskać pozostałe, krótkie gałązki, formując w ten sposób górę naszej choinki.

Efekt ostateczny powinien być następujący.

Gotowa choinka

Dzięki temu, że górę choinki, gęsto obwiązaliśmy drucikiem, można go teraz wyginać, co również daje ciekawy efekt.

A finalnie, nasza choinka prezentuje się tak!

Efekt finalny

I tak oto opowiedzieliśmy sobie, jak zrobić choinkę na pniu samodzielnie, w warunkach domowych. Koszt naszej choinki zamknął się w 15 złotych! A teraz Twój ruch 🙂

Spójrz też, w jak zrobić choinkę na pniu w wersji mini: TUTAJ.

Udanej Pracy!
– Babcia Stasia

3.7/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kaha
kaha
3 lat temu

Gałazki mocujemy od dłu czy od góry?