Pucio to tytułowy bohater serii książeczek dla dzieci. Ale te książeczki to nie są zwykłe opowiadania. To przede wszystkim poznawanie nowych słów, nauka mówienia, zabawy logopedyczne, a w dalszych częściach także ćwiczenia z opowiadania.
Książeczki tworzą serię, a każda z nich przeznaczona jest dla maluchów w nieco innym wieku. Przeszukując najepsze książki dla dzieci na pewno warto bliżej przyjrzeć się także tej serii.
A o czym opowiadają kolejne książeczki i jak wybrać odpowiednią do wieku Twojej pociechy? Już opowiadam 🙂
Pucio – wszystkie części książki po kolei
Cała seria składa się z w tej chwili z 7 pozycji książkowych. Dwie kolejne książeczki pojawią się w sprzedaży w maju 2020 roku. Serię uzupełniają gry takie jak Puciowe domino, czy też puzzle. Wróćmy jednak do książek. Oto one…
Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych
To pierwsza z książeczek z serii Pucio i przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci – roczniaków. Historia w tej części opowiedziana jest najprostszymi słowami, a wręcz dźwiękami. Dziecko dowiaduje się, że gdy zupa się gotuje to robi “bul – bul”, gdy dzwoni telefon to robi “dryń – dryń, zegar wydaje charakterystyczne “tik – tak”, a piesek szczeka “hau – hau”.
Są to więc znane wszystkim wyrazy dźwiękonaśladowcze, które wykorzystuje każdy rodzic i dziadek w “rozmowach” z niemowlakami. To właśnie w ten sposób pokazujemy dzieciom świat. Pytamy przecież dziecko “co jest na obrazku”, a ono nie umiejąc jeszcze powiedzieć “kot”, odpowiada nam “miau”.
Zabawy gestem i dźwiękiem
Ta część to uzupełnienie dla pierwszej książeczki z serii i jeszcze więcej zabaw z wyrazami dźwiękonaśladowczymi, zawartymi na 28 stronach.
Ale w tej książeczce chodzi nie tylko o poznawanie nowych słów – dźwięków. Bo jest to też poznawanie tych słów przez zabawę. Każde słowo – dźwięk to też ilustracja gestu. Dzięki temu, dziecku wyostrza się też pamięć skojarzeniowa, która wiąże dany gest ze słowem.
Wystarczy spojrzeć chociażby na 2 przykładowe strony z książeczki, jak np. dotykanie śladów Pucia, wymawiając przy tym “tup – tup – tup”, czy też naśladowanie palcem skoków, wymawiając przy tym “hop – hop – hop”.
Pucio mówi pierwsze słowa
Druga z serii książeczka przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci w wieku od 1 do 2 lat. To wtedy uczą się one wypowiadać swoje pierwsze słowa. Dla nieco starszych dzieci książeczka będzie świetnym materiałem do nauki samodzielnego czytania.
W tej części poza historią przewodnią, na każdej stronie znajdziesz też ramkę z różnymi przedmiotami, o których jest mowa. Dzięki temu dziecko od razu może pokazywać obrazki podczas opowiadania. Możemy też bawić się w drugą stronę. My pokazujemy dziecku obrazki, a ono odpowiada co to za przedmiot.
Co robi Pucio?
To kolejna książeczka Pucio dla roczniaka i nieco starszych dzieci. Jest to pozycja uzupełniająca do powyższej (Pucio mówi pierwsze słowa) i jest typowo obrazkowa.
Na każdej rozkładówce, po lewej stronie znajduje się przedmiot i pytanie “co to?”, a po stronie prawej pytanie związane z tym przedmiotem – tytułowe “co robi Pucio”. I tak na przykład po lewej widzimy, że to wanna, a po prawej, że nasz bohater się w niej myje.
Ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania
Kolejna część przeznaczona jest dla dzieci w wieku ok. 2-3 lat. Aczkolwiek i tu nie ma standardu, bo przecież niektóre z naszych pociech rozwijają się szybciej, inne wolniej.
Tym razem zdania w książeczce są coraz bardziej rozbudowane, a historia ma miejsce w zimowej scenerii. Dziecko zaczyna też poznawać podstawy gramatyki, np. przez odmianę rzeczowników.
Poznamy tu też wspólnie podstawy opowiadania, poprzez wskazywanie gdzie znajdują się jedne przedmioty względem innych (obok, nad, pod, przed itd.)
Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków
Czwarta część przygód naszego małego bohatera (a zwłaszcza ćwiczenia w niej zawarte), przeznaczona jest przede wszystkim dla 3-6 – latków.
Tym razem Pucio wraz z rodziną wybiera się na wakacje, odwiedzając najpierw Kaszuby, a później morze.
A co do ćwiczeń zawartych w książeczce, to pozwalają one sprawdzić, w jaki sposób nasze dzieci wymawiają trudniejsze głoski, takie jak sz, cz, ale też głoski twarde, jak z, r. To tutaj dowiemy się czy nasze dziecko mówi wyraźnie czy nie. Część wad wymowy na pewno uda się w ten sposób wyeliminować, ale dowiesz się też, czy dziecko wymagać będzie fachowej pomocy logopedycznej.
Pucio umie opowiadać
Ostatnia dotychczas wydana książeczka (dla 3-6 latków) pomaga nam wspólnie uczyć się umiejętności opowiadania. Tym razem, w życiu Pucia zachodzą też poważne zmiany, ponieważ rodzi mu się młodszy braciszek.
Mały, bystry słuchacz, wyciągnie więc dodatkowy morał. Taki, że mimo pojawienia się nowego członka rodziny, on nadal jest ważny i kochany.
Na każdej stronie, poza treścią historii, znajdują się też obrazki. To na ich podstawie dziecko uczy się opowiadać wcześniej usłyszaną historię. Obrazki naprowadzają dziecko i dają wskazówki odnośnie tego, co działo się dalej. Znów ćwiczymy też pamięć skojarzeniową.
Autorka: Marta Galewska-Kustra
Co powoduje, że Pucio jest tak bardzo lubiany? Jednym z czynników, który ma na to wpływ jest na pewno autorka całej książkowej serii. Marta Galewska-Kustra to doktor nauk humanistycznych ale przede wszystkim logopeda. I to właśnie ona w treść ciekawej historii, wplotła ćwiczenia z kształtowania aparatu mowy.
Poza tym każda książeczka zawiera wstęp ze wskazówkami dla osób dorosłych oraz mnóstwo ćwiczeń i zadań na każdej ze stron oraz na końcu książki.
Kiedy pojawi się nowy Pucio?
W chwili publikacji tego artykułu, czekamy na dwie nowe książeczki, których wydanie zaplanowane jest na maj 2020 roku. Tym razem Pucio będzie mówił “dzień dobry” i “dobranoc”.
Pucio mówi dzień dobry
Pierwsza z nowych książeczek będzie dotyczyć porannej rutyny, w której znajdują się czynności takie jak pobudka, mycie zębów, ubieranie się, śniadanie, czy też karmienie psa.
Dzięki temu będziemy uczyć się, że poranne obowiązki nie muszą być trudne, ale mogą być wspaniałą, wspólną zabawą. Dodatkowo uczymy się, że powtarzanie tych samych zadań może prowadzić do coraz lepszych efektów, co przyda nam się zwłaszcza w dorosłym życiu.
Pucio mówi dobranoc
W drugiej z nowych książek, pokonamy problem z chodzeniem spać. Bo to właśnie wieczorem, przychodzą pomysły na najlepsze zabawy, a dzieci wcale nie myślą o spaniu.
W książeczce poznamy więc tajemnice zabawek, które też chcą w nocy odpocząć oraz inne wskazówki, które przez zabawę i samodzielnie wyciągane przez dziecko wnioski, sprawią, że dużo chętniej będzie chciało pójść spać.
Inne książki podobne do Pucio
Pucio niewątpliwie zaskarbił sobie sympatię najmłodszych, którzy już go poznali. Wspomnianą wyżej zawartość poszczególnych części, znajdziesz też w innych książeczkach.
Rzadko jednak będą one zebrane w skomponowaną całość i poznawane w towarzystwie tego samego bohatera. Istnieją jednak inne książki podobne do Pucio.
Dwa pierwsze tytuły są również autorstwa Pani Marty Galewskiej-Kustra.
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy
Akademia mądrego dziecka. Pierwsze słowa.
W serii “Pierwsze słowa” znajdziesz książeczki ze słownictwem takie jak: zwierzęta, pojazdy, jedzenie, muzyka, kolory itd.
Bajki logopedyczne dla dzieci
To również seria książeczek logopedycznych dla dzieci w różnym wieku. Autorką jest Agnieszka Nożyńska-Demianiuk.
Gdzie można kupić książki Pucio?
Książki z tej serii dostaniesz prawie w każdej księgarni oraz w sklepach z zabawkami. Powyżej, przy każdej pozycji, umieściłam linki do księgarni internetowych. Ale śmiało możesz zajrzeć też do swojej Galerii, w której jest Empik albo Smyk.
Który Pucio kupić na początek?
To wszystko zależy od wieku Twojego dziecka. Nie ma sensu czytać mu książeczek przeznaczonych dla młodszych 🙂 Powyżej, opisałam wszystkie pozycje z serii po kolei pod względem wieku, umieszczając też informację dla jakiej dokładnie grupy jest ona przeznaczona.
Do jakiego wieku czytać dzieciom Pucio?
Książeczki nadają się idealnie dla dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Aczkolwiek dla tych w wieku 6-7 lat może to być doskonały materiał na naukę samodzielnego czytania.
Szukam książki do nauki mówienia. Czy Pucio się nadaje?
Pucio zdecydowanie się do tego nadaje!
Czy warto kupić książki z serii Pucio?
Moje wnuki wręcz uwielbiają Pucia i jest to jedna z najczęściej czytanych książeczek. Więc niech to będzie najlepsza rekomendacja i podsumowanie. Dodatkowo, podczas czytania, zmieniamy imiona bohaterów na imiona wnuków. I tak np. Pucio to Kuba, a Misia to Ola, czyli imiona moich wnuków. Dzięki temu radość z czytania i ćwiczeń jest jeszcze większa.
Przyjemnego czytania!
– Babcia Stasia
P.S. A po czytaniu proponuję pobawić się w poszukiwaczy skarbów lub zagrać w gry planszowe.